Toggle Nav Toggle Nav
EGET MÆRKE

2-i-1 regenererbart kulfilter, passer til Electrolux 140204164028

AS-AZKF550_el
  • Dimensioner LxBxH (i mm) : 245x160x10
  • Levetid (i måneder): 26
Alle specifikationer

På lager

299 kr. pr. stk.
299 kr.
i alt
  • Fri fragt fra 450 dkk
  • Gratis retournering
  • Leveringstid: 2-5 hverdage

Produkt beskrivelse

2-i-1 regenererbart kulfilter, passer til Electrolux 140204164028

Dette 2-i-1 kulfilter kombinerer filtrering af fedt og lugt i ét filter. Filteret består af to elementer: et fedtfilter og et regenererbart kulfilter. Fedtfilteret opfanger fedt, olie og madrester og forhindrer dem i at komme ind i emhættens udsugningssystem. Det regenererbare kulfilter indeholder aktivt kulskum, som neutraliserer røg og madlavningslugte.

Filteret vedligeholdes på to måder:
  1. Rengøring
  2. Regenerering
Rengøring af filteret
Rengør filteret, så snart det ophobede fedt bliver synligt. Vi anbefaler at rengøre filteret efter hver 10 til 20 timers madlavning.
  1. Vask filteret i varmt vand uden rengøringsmidler. Om nødvendigt kan du bruge en blød svamp, en blød klud eller en ikke-slibende rengøringsbørste til at fjerne madrester. Filteret kan også vaskes i opvaskemaskinen ved 65–70 °C på et program på mindst 90 minutter, uden service og uden opvaskemiddel.
  2. Lad derefter filteret tørre. Det kan gøres i ovnen ved 70 °C i 20 til 30 minutter. Placer filteret på den midterste ovnrille. Brug ikke varmluftsfunktionen. Filteret kan også tørre ved stuetemperatur. Sørg for, at filteret er helt tørt, inden det monteres igen.
Regenerering af filteret
Regenerer kun filteret, når din kogeplade viser en meddelelse om, at filteret skal regenereres. Efter 100 timers brug tænder filterindikatoren. Filteret kan regenereres op til syv gange. Derefter skal filteret udskiftes.
  1. Rengør først filteret i henhold til instruktionerne, før du regenererer det.
  2. Placer filteret på den midterste ovnrille.
  3. Indstil ovnen til 80–110 °C i 60 minutter. Brug en ovnfunktion uden ventilator.
  4. Lad filteret køle helt af, før det sættes tilbage i kogepladen.

Specifikationer

Specifikationer
Mærke AllSpares
EAN 8721515363788
Dimensioner LxBxH (i mm) 245x160x10
Længde (mm) 245
Antal pr. emballage 1
Bredde (mm) 160
Højde (mm) 10
Levetid (i måneder) 26
Fabrikantens varenummer/numre egnet til AS-AZKF550, 140204164028, MFR143

Egnet til

Filtrer hurtigt gennem enheder, der er kompatible med dette produkt.

Mærke Model
Electrolux 949599195
Electrolux 949599199
Electrolux 949599204
Electrolux 949599205
Electrolux 949599214
Electrolux 949599228
Electrolux 949599229
Electrolux 949599230
Electrolux 949599233
Electrolux 94959919900
Electrolux 94959921400
Electrolux 94959922800
Electrolux HHKB870S
Electrolux HHKF870S
Electrolux HHOB870S
Electrolux HHOB875S
Electrolux HHOF875S
Electrolux KCC83443
Electrolux KCC84450
Electrolux KCC84453CK
Electrolux KCC85450

Spørgsmål?

Scroll to top
2-i-1 regenererbart kulfilter, passer til Electrolux 140204164028
2-i-1 regenererbart kulfilter, passer til Electrolux 140204164028 299kr.