Toggle Nav Toggle Nav
Orginalmærke

CATA metal- og kulfilter 220x185mm DUAL 02811003

02811003
  • Dimensioner LxBxH (i mm) : 220x185x8
  • Levetid (i måneder): 6
Alle specifikationer

På lager

540 kr. pr. stk.
540 kr.
i alt
  • Fri fragt fra 450 dkk
  • Gratis retournering
  • Leveringstid: 2-5 hverdage

Produkt beskrivelse

CATA metal- og kulfilter 220x185mm DUAL 02811003

CATA 02800922 DUAL-filteret kombinerer et aluminiumfedtfilter og et aktivt kulfilter i ét filterelement. Metalfilteret opsamler fedtpartikler fra madlavningsdampene, mens det aktive kul absorberer uønskede lugte. På den måde holdes luften i køkkenet renere, når emhætten bruges i recirkulationstilstand. Metalfilteret kan rengøres, men når det aktive kul er mættet, skal hele filteret udskiftes.

Det anbefales at rengøre dine metalfiltre hver måned:

  1. Spray dine filtre med en metalaffedter, som vores AS-CL010.
  2. Lad metalaffedteren virke i et par minutter.
  3. Tør filtrene af med en våd klud eller børste, skyl dem rene under vandhanen og tør filtrene igen.
  4. Når rengøringen ikke lykkes, kan du også putte filtrene i opvaskemaskinen. I opvaskemaskinen kan metalfiltrene dog misfarves. Dette har ingen indflydelse på filtrenes funktion.
  5. Placer filtrene med den fedtede side nedad, og rengør derefter filtrene ved maksimalt 50 °C og med en normal opvasketabs.
    Bemærk!
    Der må ikke være andet i opvaskemaskinen end filtrene. Ellers kommer der pletter eller andre rester i filtrene.
  6. Udskift dine metalfiltre, hvis deres tilstand forværres, og rengøring ikke længere hjælper.

Dette filter kan være pakket ind i blå folie. Denne folie skal fjernes før brug af filteret!

Specifikationer

Specifikationer
Mærke CATA
EAN 8422248054317
Dimensioner LxBxH (i mm) 220x185x8
Længde (mm) 220
Antal pr. emballage 1
Bredde (mm) 185
Højde (mm) 8
Levetid (i måneder) 6
Fabrikantens varenummer/numre egnet til 02811003

Egnet til

Filtrer hurtigt gennem enheder, der er kompatible med dette produkt.

Mærke Model
CATA 2030005
CATA 2030305
CATA 2030309
CATA 2030408
CATA 2031301
CATA 2119203
CATA GL 45 X
CATA GL45X
CATA GT-PLUS 45 BK /M
CATA GT-PLUS 45 WH /M
CATA GT-PLUS 45 X /M
CATA GT-PLUS 75 X /M
CATA ISLA MOON
CATA MOON

Spørgsmål?

Scroll to top
CATA metal- og kulfilter 220x185mm DUAL 02811003
CATA metal- og kulfilter 220x185mm DUAL 02811003 540kr.