Toggle Nav Toggle Nav
Orginalmærke

Elica longlife kulfilter CFC0038699 Model 20

CFC0038699
  • Dimensioner LxBxH (i mm) : 220x180x20
  • Levetid (i måneder): 36
  • Holdbarhed (i år):

    Hvis produktet opbevares på et tørt og mørkt sted.

    15
Alle specifikationer

På lager

289 kr. pr. stk.
pr. stk.
289 kr.
i alt
  • 2 x 283 kr. 566 kr. Du sparer 2%
  • 3 x 263 kr. 789 kr. Du sparer 9%
  • 4 x 250 kr. 1.000 kr. Du sparer 13%
  • Fri fragt fra 450 dkk
  • Gratis retournering
  • Leveringstid: 2-5 hverdage
AllSpares eget mærke tilbud
Hvorfor skal du vælge AllSpares?

Vores AllSpares-produkter har samme kvalitet og kompatibilitet som mærkevaren. Du betaler en lavere pris, fordi vi selv står for produktionen og dermed sparer på for eksempel transport, emballage og reklame.

Produkt beskrivelse

Elica Longlife kulfilter CFC0038699 Model 20

Longlife- Aktive- kulfiltre til recirkulationsemhætter

Et aktivt kulfilter hjælper med at rense luften i køkkenet. Det filtrerer fedt og madlugte, hvilket neutraliserer dårlige lugte. Fedtophobning i køkkenet kan reduceres kraftigt ved regelmæssig udskiftning af kulfilteret. Dit miljø bliver sundere, og risikoen for allergier reduceres.

I modsætning til et standard kulfilter kan et Longlife-filter rengøres og bruges gentagne gange. Dette gavner både din pengepung og miljøet.
Afhængigt af brugen af emhætten skal filteret rengøres fire gange om året. Hvis du ikke gør dette, bliver kulstofpartiklerne mættede og mister deres effekt.
Du kan blot putte filteret i opvaskemaskinen og rengøre det ved 65 °C. Bagefter banker du forsigtigt filteret ud. Lad det derefter tørre i ovnen i 10 minutter ved 100 °C.
Rengør filteret i en tom opvaskemaskine. Dette forhindrer madrester i at sætte sig fast i filteret. Disse kan ikke fjernes mere. Brug dine konventionelle opvaskemidler.

Dette filter skal udskiftes efter 3 år, fordi den reabsorberede kapacitet er blevet for stærkt reduceret.

Endelig skal metalfilteret rengøres en gang om måneden, ellers vil luftstrømmen i emhætten blive hindret som følge af ophobning af fedt og andre stoffer.

Specifikationer

Specifikationer
Mærke Elica
EAN 8020283003262
Enhedsnavne Emhætte
Dimensioner LxBxH (i mm) 220x180x20
Længde (mm) 220
Antal pr. emballage 1
Bredde (mm) 180
Højde (mm) 20
Levetid (i måneder) 36
Holdbarhed (i år)

Hvis produktet opbevares på et tørt og mørkt sted.

15
Fabrikantens varenummer/numre egnet til CFC0038699, CFC0141725, Model 20

Egnet til

Filtrer hurtigt gennem enheder, der er kompatible med dette produkt.

Mærke Model
Elica 208339904403
Elica 208339904404
Elica 208339904405
Elica 208339904406
Elica ADELE LUX BLIX/A/60
Elica ADELE LUX BLIX/A/90
Elica ADÉLE BL IX/A/60
Elica ADÉLE BL IX/A/90
Elica ADÉLE BL MAT/A/60
Elica ADÉLE BL MAT/A/90
Elica ADÉLE IS BL MAT/A/90 X 60
Elica ADÉLE IS BLIX/A/90 X 60
Elica CHACC033
Elica PRF0024262
Elica PRF0024262A
Elica PRF0098392
Elica PRF0098393
Elica PRF0098394
Elica PRF0167313
Elica PRF0167314
Elica PRF0167315
Elica PRF0167316
Elica PRF0167317
Elica PRF0167318
Elica SEASHELL
Elica SEASHELL BL/F/80
Elica SEASHELL IX/F/80
Elica SEASHELL WH MAT/F/80
Elica SEASHELL WH/F/80

Spørgsmål?

Scroll to top
Elica longlife kulfilter CFC0038699 Model 20
Elica longlife kulfilter CFC0038699 Model 20 289kr.