Toggle Nav Toggle Nav
Orginalmærke

Elica longlife kulfilter KIT0148449 (3 stk.)

KIT0148449
  • Dimensioner LxBxH (i mm) : 245x280x10
  • Levetid (i måneder): 36
  • Holdbarhed (i år):

    Hvis produktet opbevares på et tørt og mørkt sted.

    15
Alle specifikationer

På lager

777 kr. pr. sæt
pr. sæt
777 kr.
i alt
  • 2 sæt x 750 kr. 1.500 kr. Du sparer 3%
  • 3 sæt x 724 kr. 2.172 kr. Du sparer 7%
  • Fri fragt fra 450 dkk
  • Gratis retournering
  • Leveringstid: 2-5 hverdage

Produkt beskrivelse

Elica Longlife kulfilter KIT0148449 (3 stk.) inklusive metalholdere

Longlife- aktivt kulfilter til recirkulationsemhætter
Et aktivt kulfilter hjælper med at rense luften i køkkenet. Det filtrerer fedt og madlugte, hvilket neutraliserer dårlige lugte. Fedtophobning i køkkenet kan reduceres kraftigt ved regelmæssig udskiftning af kulfilteret. Dit miljø bliver sundere, og risikoen for allergier reduceres.

I modsætning til et standard kulfilter kan et Longlife filter rengøres og bruges gentagne gange. Dette er godt for både din pengepung og miljøet.

Afhængigt af brugen af emhætten skal filteret rengøres hver 2./3. måned. Hvis du ikke gør dette, bliver kulstofpartiklerne mættede og mister deres effekt.

Du kan blot putte filteret i opvaskemaskinen og rengøre det på den varmeste indstilling. Bagefter banker du forsigtigt filteret ud. Derefter lader du det tørre i 10 minutter ved 100 °C i ovnen. Rengør filteret i en tom opvaskemaskine. Dette forhindrer, at madrester sætter sig fast i filteret. Disse kan ikke fjernes mere. Brug et almindeligt opvaskemiddel til dette.

Dette filter skal udskiftes efter 3 år, fordi den reabsorberede kapacitet er blevet for stærkt reduceret.

Endelig skal metalfilteret rengøres en gang om måneden, ellers forhindres luftstrømmen i emhætten som følge af ophobning af fedt og andre stoffer.

Specifikationer

Specifikationer
Mærke Elica
EAN 8020283046290
Enhedsnavne Emhætte
Dimensioner LxBxH (i mm) 245x280x10
Længde (mm) 245
Antal pr. emballage 3
Bredde (mm) 280
Højde (mm) 10
Levetid (i måneder) 36
Holdbarhed (i år)

Hvis produktet opbevares på et tørt og mørkt sted.

15
Fabrikantens varenummer/numre egnet til KIT0148449

Egnet til

Filtrer hurtigt gennem enheder, der er kompatible med dette produkt.

Mærke Model
Elica 208355404912
Elica 208355404913
Elica 208355405944
Elica 208355406138
Elica 208355406139
Elica 208355406371
Elica 208355406372
Elica 208355406373
Elica 208355406374
Elica HILIGHT
Elica HILIGHT GLASS H16 WH/A/100 PRF0167044A
Elica HILIGHT GLASS H30 WH/A/100 PRF0146246A
Elica HILIGHT GLASS NO MOTOR WH/A/100 PRF0146248
Elica HILIGHT-X H16 BL MAT/A/100 PRF0173443A
Elica HILIGHT-X H16 IX/A/100 PRF0167045A
Elica HILIGHT-X H16 WH/A/100 PRF0173442A
Elica HILIGHT-X H30 BL MAT/A/100 PRF0173445A
Elica HILIGHT-X H30 IX/A/100 PRF0163520A
Elica HILIGHT-X H30 WH/A/100 PRF0173444A
Elica HILIGHT-X NO MOTOR IX/A/100 PRF0163523
Elica ILLUSION H16 BL MAT/A/100 PRF0172645A
Elica ILLUSION H16 PAINT/A/100 PRF0147726A
Elica ILLUSION H16 WH/A/100 PRF0147727A
Elica ILLUSION H30 BL MAT/A/100 PRF0172646A
Elica ILLUSION H30 PAINT/A/100 PRF0146250A
Elica ILLUSION H30 WH/A/100 PRF0146251A
Elica ILLUSION NO MOTOR BL MAT/A/100 PRF0172647
Elica ILLUSION NO MOTOR PAINT/A/100 PRF0146252
Elica ILLUSION NO MOTOR WH/A/100 PRF0146253
Elica Lullaby
Elica PRF0146245
Elica PRF0146246
Elica PRF0163520
Elica PRF0167044
Elica PRF0167045

Spørgsmål?

Scroll to top
Elica longlife kulfilter KIT0148449 (3 stk.)
Elica longlife kulfilter KIT0148449 (3 stk.) 777kr.