Toggle Nav Toggle Nav
Orginalmærke

Roblin Longlife Aktivkohlefilter 112.0261.258 / FLL12 (2 stk.)

112.0261.258_ro
  • Dimensioner LxBxH (i mm) : 293x235x10
  • Levetid (i måneder): 36
Alle specifikationer

På lager

1.065 kr. pr. sæt
1.065 kr.
i alt
  • Fri fragt fra 450 dkk
  • Gratis retournering
  • Leveringstid: 2-5 hverdage
AllSpares eget mærke tilbud
Hvorfor skal du vælge AllSpares?

Vores AllSpares-produkter har samme kvalitet og kompatibilitet som mærkevaren. Du betaler en lavere pris, fordi vi selv står for produktionen og dermed sparer på for eksempel transport, emballage og reklame.

Produkt beskrivelse

Roblin Longlife Aktivkohlefilter 112.0261.258 / FLL12 / FABULA PLUS (2 stk.)

Et aktivt kulfilter hjælper med at rense luften i dit køkken. Filteret opfanger fedtpartikler og reducerer ubehagelige madlavningslugte, så luften forbliver friskere. Regelmæssig rengøring og vedligeholdelse af aktivkohlefilteret hjælper med at opretholde filterets effektivitet.

Genanvendeligt Longlife-filter
I modsætning til et standardaktivkohlefilter kan et Longlife-filter rengøres og bruges flere gange. Derfor behøver du ikke at udskifte filteret så ofte.

  • Genanvendeligt: filteret kan rengøres og bruges flere gange.
  • Longlife: takket være den genanvendelige udformning behøver du ikke at udskifte filteret så ofte.
  • 2-i-1-funktion: filteret hjælper med at fjerne både fedtpartikler og ubehagelige madlavningslugte fra luften.
  • Til recirkulation: velegnet til emhætter, hvor den filtrerede luft blæses tilbage i køkkenet.
  • Nem vedligeholdelse: filteret kan rengøres i en tom opvaskemaskine.
Regelmæssig rengøring
For optimal funktion anbefales det at rengøre filteret fire gange om året. Hvis du ikke gør dette, kan kulpartiklerne blive mættede, og deres effekt aftager.

Rengøring af filteret
Du kan rengøre filteret i en tom opvaskemaskine. Brug et almindeligt opvaskemiddel. En tom opvaskemaskine forhindrer, at madrester kommer ind i filteret. Disse rester kan ikke fjernes fra filteret efter rengøringen.

  1. Placer filteret i en tom opvaskemaskine.
  2. Brug et almindeligt opvaskemiddel.
  3. Bank forsigtigt filteret efter rengøringen.
  4. Lad filteret tørre oprejst ved stuetemperatur, så vandet kan løbe af.
  5. Som alternativ kan du placere filteret i en ovn ved 50 °C for at tørre det.
Hvornår skal filteret udskiftes?
Selvom filteret rengøres gentagne gange, aftager aktivkullets effekt med tiden. Derfor anbefales det at udskifte filteret efter 3 år. Efter denne periode kan aktivkullets absorptionsevne være utilstrækkelig til at sikre optimal filtrering.

Specifikationer

Specifikationer
Mærke Roblin
EAN 8015139912065
Enhedsnavne Emhætte
Dimensioner LxBxH (i mm) 293x235x10
Længde (mm) 293
Antal pr. emballage 2
Bredde (mm) 235
Højde (mm) 10
Levetid (i måneder) 36
Fabrikantens varenummer/numre egnet til 112.0261.258, FLL12, 1120261258, AS-AZKF2600, 5407015

Egnet til

Filtrer hurtigt gennem enheder, der er kompatible med dette produkt.

Mærke Model
Roblin 110.0271.737
Roblin 340.0497.798
Roblin 5003012
Roblin 5057000
Roblin 5057002
Roblin 5057003
Roblin 5057004
Roblin 5057005
Roblin 5612556
Roblin 1100271737
Roblin 3400497798
Roblin 900 VERRE NOIR
Roblin DOMINO ETNA
Roblin ELINA
Roblin ELINA 900 VERRE N
Roblin ELINA 900 VERRE NOIR
Roblin ELINA BK/2
Roblin R LIFT 900
Roblin VESUVIO 90 VERRE
Roblin ZELIE 900 VERRE

Spørgsmål?

Scroll to top
Roblin Longlife Aktivkohlefilter 112.0261.258 / FLL12 (2 stk.)
Roblin Longlife Aktivkohlefilter 112.0261.258 / FLL12 (2 stk.) 1kr.